Staff roles

Greswell Staff Structure

Responsibilities & Teams 2016/2017

Name Year Subject Leader Team
John Cooper Headteacher ·         Assessment

·         Support staff

·         Inclusion Team

·         Safeguarding

·         Middays

 
Amanda Baxendale Year 4

Assistant Head

·         Curriculum Lead

·         Mentor for Subject Leads

·         Parental engagement Lead

English Team
Donna Whiteley

 

Non-Teaching

Assistant Head

·         Assessment Lead

·         Monitoring and moderation

Mathematics Team
Louise Smiley Reception

Assistant Head

·         Early Years Leader

·         Data analysis for Foundation

·         Stage

·         Volunteer mentor

Science Team
Lindsey Taylor   ·         SENCO

·         Able and Talented team

·         Inclusion Team

·         Reading recovery teacher

Science Team

 

Joanne Clancy Nursery ·         Art and Design lead

·         Art and Design/Design and Technology team

Mathematics Team
Katie Handford Reception ·         Design and Technology lead

·         Art and Design/Design and Technology team

·         Able and Talented team

·         Designated teacher for looked after children

English Team
Louise Goodison Year 1 ·         Key Stage 1

·         Leader

·         Computing

·         Aspirations Lead

English Team
Melanie Jones Year 1 ·         Mathematics

·         Middle Leader

Mathematics Team Lead
Sarah Smiley Year 2 ·         NQT Science Team
Helen Jackson Year 2 ·         History English Team
Matthew Donohue Year 3 ·         PE/Sports

·         KS2 Lead

·         Middle Leader

Science Team
Rebecca Krool Year 3 ·         SMSC

·         RE/PSHE

·         Pupil voice lead

·         Middle Leader

Maths Team
James Fox Year 4 ·         Geography Mathematics Team
Helen O Connor Year 5 ·         Music/Choir Mathematics Team
Sophie Butt Year 5 ·         Science Science Team

Lead

Chris McHugh Year 6 ·         NQT/Student Mentor

·         French

·         Cross Curricular writing

·         Middle Leader

English Team
Danielle Whitehead Year 6 ·         English

·         Middle Leader

English Team Lead
Lis Rodgers Pastoral Manager ·         Safeguarding Deputy

·         Attendance

·         Behaviour

·         Parental Engagement

·         Inclusion Team

 
Janet Wilson HLTA ·         D.E.A.R. KS1

·         KS1 cover

·         Pupil voice support

·         Year 2 Support

 
Susan Mulheir HLTA ·         Pupil Voice Support

·         KS2 cover

·         Year 5 Support

 
Julie Stringer HLTA ·         Pupil Voice Support

·         School Trips

·         Whole School cover

·         Year 4 and Year 1 Support

 
Kate Murchison TA3 ·         Pupil Voice Support

·         D.E.A.R KS2

·         Year 6 Support

 
Sue Foden TA3 ·         Art and Design/Design and Technology team  
Trisha McGlynn TA3 ·         Forest Schools

·         One to One Pupil Support

 
Lynne Beard TA3 ·         Nursery Support  
Amanda Carroll TA2 ·         Nursery Support  
Linda Riding TA3 ·         Nursery Support  
Kerry Tait TA3 ·         Nursery Support  
Julie Warbrick TA2 ·         Nursery Support  
Tracy Holmes TA3 ·         Reception Support  
Michaela Walsh TA3 ·         Reception Support  
Annette Cole TA3 ·         Year 1 Support  
Jane Affleck TA2 ·         Year 2 Support  
Michelle Flint TA3 ·         Year 4 Support  
Linda O Brien TA2 ·         Year 4 Support  
Kylie Hodgetts TA2 ·         Year 5 Support  
Lorraine Garner TA3 ·         One to One Pupil Support

·         Nursery PM

 
Michelle Dowd TA3 ·         Year 6 Support

·         Pastoral Support

·         Lunchtime Support

 
Kerry Owen TA2 ·         One to One Pupil Support  
Angela Taggart TA2 ·         One to One Pupil Support